Den laksen den laksen…

Der fløy juni avgårde også gett. Tiden flyr. Store deler av måneden har gått med til laksefiske her hjemme. Ågårdselva er hjemmeelva og her hadde vi jo en stengt elv fra midten av juni 2024. Man blir selvsagt glad i elva man er vokst opp i, så stengt elv er ikke noe morsomt. Laksen sliter så var kanskje ett nødvendig varsku for å få oss til å våkne..(?)

Det har blitt noen gåturer innover skogsveien langs elva i år.

Men i år har elva så langt vært åpen for fiske. Det har også vært noe laks på elva, men merker at det er noe som ikke er helt bra. Har også vært heldig og fått noen storlakser også, men hatt noen turer hvor jeg har sett langt etter laksen. Laks er laks er det noe som heter. Ser lite fisk men har alltid like trua før hver tur. De jeg har fått har heller ikke vist seg så det er alltid muligheter mener jeg.

Stå opp om morran kan være lurt.

1 juni var jeg på plass i øvre deler og etter noen ganger overfiske dro det greit til i andre enden. En stuttkjukk hann laks på 8,8 kg lå etterhvert i håven og dermed kunne jeg loggføre min første 1 juni laks i den elva. Aldri fått laks første dagen der før så det var jo litt gøy.

En 8,8 kilos hannlaks ble det 1 juni i år.

Neste tur ble tre dager senere og jammen ble det enda en laks da også. En flott hoe på 95cm som jeg dessverre måtte ta livet av siden den blødde for mye. Det er slikt man ikke kan styre. Av de 32 åra jeg har fiska i Ågårdselva så har dette skjedd bare en gang tidligere også så det er nok ikke noe utstrakt problem.

Fisken måtte leveres hos Solli Brug, noe jeg også gjorde.

En 95 cm hoe som måtte leveres.

Den 10 juni raska jeg på for en kort kveldsøkt igjen. Liker de korte og konkrete turene der jeg kanskje bare drar over 1-2 t før det bærer hjem igjen. Får liksom kobla litt av enten det blir fisk eller ikke. Det er godt å bare komme inn til elva for å høre elvebrusen og høre på fuglene. Da jeg kom til parkeringa oppdaga jeg at mobiltelefonen min lå hjemme. Det er jo så typisk også at drømmefisken kommer da… Har mekka meg ett oppsett som jeg har gått å grubla på i flere år nå. Med riktig fart og dybde så skal jeg si dette har gitt resultater også. Kom på plass og etter ett par kast så dro det til noe voldsomt nedi dypet der! Tenkte først det var en 4-5 kilos, så en 7-8 kilos før jeg fikk se den. En halvtimes kjøring opp og ned elva ble det før jeg fikk landa skjønnheten. En laks på 105 cm og estimert til 11,8 kg. Skikkelig sølvblank og flott perlemor skinn i siden på den. Ikke noe å dokumentere med annet en en liten skjellprøve. Skal bli artig å få analysert disse. Uansett en minnerik og flott opplevelse på alle måter.

Kaffepausene er gode å ha.

Har også hatt ett par overnattingsturer i elva. Spennende med kveldsfiske og ikke minst morrafiske i den elva. At hølene får hvile er aldri dumt så da får de absolutt tiden de trenger.

Tom Gustavsen kom innom for ett døgns fiske også.

Siste laksen hittil ble en 7,1 kilos i tro kopi av taktikken for den siste på nesten 12 kg også. Gjorde vel akkurat det samme som sist og var heldig med at det faktisk stod fisk der og at den ikke var støkka på noen måte. Ble litt overaska der og da med ser jo nå hvor effektivt dette er. Denne var litt snillere enn forrige og ble etterhvert med helt inn. Moro når det klaffer.

En 90 cm hoe som også fikk friheten tilbake.

Artig med slikt fiske og hovedgreia er å kose seg på tur. Nesten vært litt skuffende lite folk i elva i år, men de jeg treffer er det alltid hyggelig å slå av en prat med. Fått snurra sammen en kortfilm fra fisket i juni også og den kan dere se her;

Fremover blir det ferie nå og noen dager på målrettet ørretfiske på fjellet før det bærer avgårde på en familie ferie. Det blir fint nå kjenner jeg.

Fortsatt god sommer!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *